MASAŻ ABHYANGA CHOJNICE

 

Abhyanga w dosłownym tłumaczeniu znaczy „namaszczenie”, tzn. wmasowanie oleju w ciało. Masaże olejowe znane ze swojego pozytywnego oddziaływania na system immunologiczny opierają się na zasadzie – im więcej stresu (fizycznego lub psychicznego) doświadcza nasz organizm tym więcej oleju potrzeba użyc do masażu.

Masaż całego ciała olejami ziołowymi Abhyanga jest jednym z najważniejszych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie. Regularne masaże olejami pobudzają układ krążenia, koją system nerwowy i wzmacniają muskulaturę. Wspierają trawienie, oczyszczają krew i dotleniają komórki ciała, tym samym poprawiając samopoczucie fizyczne i psychiczne. Masaż Abhyanga pobudza organy wewnętrzne poprzez stymulację punktów witalnych na ciele, tzw. punktów "marma" oraz kanałów energetycznych "nadis", odpowiedzialnych za funkcjonowanie konkretnych organów. Regularne zabiegi delikatnie usuwają zanieczyszczenia "ama" z tkanek ciała "dhatus" do jego kanałów "srota".

Badania naukowe dowodzą, że masaże olejami ajurwedyjskimi intensywnie przyspieszają produkcję hormonów w skórze. Wyjaśnia to ich znane w Ajurwedzie od tysiącleci działanie odmładzające i regenerujące (należą do środków odmładzających tzw. rasajana). Skóra i system nerwowy rozwijają sie w okresie embrionalnym człowieka z tej samej tkanki, neuroektodermy. Przez skórę z jej niezliczonymi zakończeniami nerwowymi docieramy bezpośrednio do systemu nerwowego. Łagodne masaże olejowe głęboko i trwale uspokajają myśli i rozluźniają ciało.

 W Ayurvedzie stosuje się przeważnie oleje ziołowe o różnym działaniu – są to oleje chłodzące, ogrzewające, oczyszczające, uspokajające, energetyzujące, odżywiające, regenerujące itd. Cechy te przenikają się nawzajem w działaniu i wynikają często jedna z drugiej. Najlepszymi jakościowo olejami ayurvedyjskimi stosowanymi w ayurvedzie są oleje ziołowe na bazie oleju z czarnego sezamu (sesamum indicum nigrum). Poprzez długotrwały proces gotowania z różnymi ziołami (1,5 kg ziół przypada na 1 litr oleju) i kilkakrotnej filtracji oleje te uzyskują delikatną strukturę, która pomaga przeniknąc olejom przez pory w skórze głęboko w tkankę łączną. Łatwość wnikania ma ogromne znaczenie terapeutyczne, jeżeli chodzi o odżywienie tkanki lub oczyszczenie organizmu ze złogów. Stosowanie zwykłego, spożywczego oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek nie ma nic wspólnego z ajurwedą. Skutecznośc masażu abhyanga zależy przede wszystkim od jakości i właściwości użytego oleju. Oleje ajurwedyjskie wzmacniają system nerwowy i immunologiczny, regenerują tkankę od wewnątrz i na zewnątrz. Poprzez dużą zawartośc przeciwutleniaczy chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, pomagają stworzyć na niej zdrowe środowisko oraz chronią przed intensywnym  promieniowaniem słonecznym.